10 groszy miedziane 13 sierpnia 1794


 

Nr. Katalogowy:

A9 - przejdź do cennika

Nominał:

10 groszy miedziane

Data Emisji:

13 sierpnia 1794

Oznaczenia Serii:

a) bez oznaczenia serii
b) bez oznaczenia serii - z odwróconym o 180° faksymilowym podpisem F.Malinowski

Wymiary:

62 x 44 - ca 68 x 57 mm

Awers:

pośrodku w owalu cyfra rzymska X a pod nią cyfra arabska  10, z lewej Orzeł a z prawej Pogoń - miedzioryt, napisy nad liniami tworzącymi prostokąt (czytając od lewj): Dziesięć Groszy |UCHWAŁA | DNIA 13. AUGUSTA 1794. | Miedziane |DYREKCYA BILETÓW SKARBOWYCH, całość zamknięta ozdobną ramką - druk w kolorze czarnym - typografia; znak zabezpieczający: duża cyfra rzymska X umieszczona w ramce sześciokątnej

Rewers:

czarny podpis faksymilowy F. Malinowski w układzie poziomym

Numeracja:  bez oznaczenia numeracji
Znak Wodny:

fragmenty z dużego znaku papierni Jeziorna

Podpisy:

F. Malinowski - nazwisko obywatela (Dnia 17 września wydział skarbowy uwiadamia publiczność, iż stósownie do ustawy z 4. września bilety po 4 złp. dla wygody publiczności utworzone już w aktualny kurs weszły i że na takowych biletach nazwisko obywatela "F. Malinowski" z drugiej strony stemplem jest odbijane. Jak wynika z obwieszczenia RNN nazwisko to (ujęte w uchwale w cudzysłów) jest symbolem obywatela - przedstawiciela ludu.) 

Autor:

Karol M. Groll (wykonanie miedziorytu), drukarze oficyny (skład typograficzny)

Drukarnia:

Oficyna Piotra Dufoura, Warszawa; Oficyna (ojca) Michała Grolla (Groela), Warszawa 

W Obiegu:  od 20 października 1794 do 6 listopada 1794.
Uwagi:

papier czerpany kartonowy biały w odcieniu kremowym, ornament ze stylizowanych liści, produkcji Fabryki Papieru w Jeziornie koło Warszawy. Bilety 10 groszy miedziane drukowane były po 36 sztuk (6 x 6) na arkuszu. Arkusz posiadał duży znak wodny w postaci godła Polski (Orzeł) i Litwy (Pogoń), przedzielone inskrypcją JEZIORNA oraz ozdobne ornamentalne linie. Biletów wydrukowano 377 028 sztuk. Znane egzemplarze nie rozcięte z arkusza w pionie lub poziomie  po 2, 3 i więcej sztuk razem, także znane są z  odwróconym o 180° podpisem faksymilowym, oraz bez podpisu.

Karton na którym drukowano 5 i 10 gr. oraz 1 i 4 zł, był sklejany z dwóch arkuszy białego czerpanego papieru. Każdy arkusz miał znak wodny w postaci herbów Polski i (lub) Litwy. Po sklejeniu herby uzupełniały się. znak zabezpieczający drukowany był na wierzchniej stronie spodniego arkusza. Przy sklejaniu arkuszy substancja klejowa częściowo rozpuszczała farbę znaku zabezpieczającego, przez co farba ta wnikała głębiej w strukturę papieru, stwarzając wrażenie znaku przenikającego.

 

awers banknotu fragment rewersu  z podpisem faksymilowanym

 ilustracje i tekst skopiowano nieodpłatnie z Katalogu polskich pieniędzy papierowych od 1794
za zgodą autora Czesława Miłczaka


BACK - HOME