1 złoty polski 13 sierpnia 1794


 

Nr. Katalogowy:

A10 - przejdź do cennika

Nominał:

1 złoty polski

Data Emisji:

13 sierpnia 1794

Oznaczenia Serii:

a) serie (poprzedzone znajdującym się po lewej stronie banknotu znakiem przypominającym dużą literę A bez kreseczki poziomej obok którego podwójnie podkreślony znak o ) A., B., C., D., E., F., G., H., I., K., L., M., N., O., P., Q., R., S., T., U., W., X., Y., Z. - litery serii znajdują się po prawej stronie banknotu
b) 1 złp  1794 (seria G.) z błędem Ieden złoty

Wymiary:

66,5 x 52 - ca 73 x 62 mm

Awers:

napisy od góry z lewej: Uchwała 13 Aug. 1794 | Bilet Skarbowy | Na Jeden Złoty Polski | Zabezpieczony na Dobrach Narod. | Złł.1. (napis w negatywie na zakreskowanym polu w prostokątnej ramce); pod spodem Ieden Złoty, całość zamknięta ozdobną ramką - druk w kolorze czarnym - miedzioryt; znak zabezpieczający w postaci napisu: Złł:1 umieszczony w ozdobnej ramce

Rewers:

czarny podpis faksymilowy F. Malinowski w układzie poziomym

Numeracja:  bez oznaczenia numeracji
Znak Wodny:

fragmenty z dużego znaku papierni Jeziorna

Podpisy:

F. Malinowski - nazwisko obywatela (Dnia 17 września wydział skarbowy uwiadamia publiczność, iż stósownie do ustawy z 4. września bilety po 4 złp. dla wygody publiczności utworzone już w aktualny kurs weszły i że na takowych biletach nazwisko obywatela "F. Malinowski" z drugiej strony stemplem jest odbijane. Jak wynika z obwieszczenia RNN nazwisko to (ujęte w uchwale w cudzysłów) jest symbolem obywatela - przedstawiciela ludu.) 

Autor:

Karol M. Groll (wykonanie miedziorytu)

Drukarnia:

Oficyna Piotra Dufoura, Warszawa; Oficyna (ojca) Michała Grolla (Groela), Warszawa 

W Obiegu:  od 1 listopada 1794 do 6 listopada 1794.
Uwagi:

papier czerpany kartonowy biały w odcieniu kremowym (odcień kremowy nadany przez klej), produkcji Fabryki Papieru w Jeziornie koło Warszawy. Bilety 1 złoty polski drukowane były po 24 sztuki (4 x 6) na arkuszu. Arkusz posiadał umieszczony centralnie duży znak wodny w postaci godła Polski (Orzeł) i Litwy (Pogoń), przedzielone inskrypcją JEZIORNA oraz ozdobne ornamentalne linie. Na niektórych biletach widnieje ten znak tylko we fragmentach, w zależności od miejsca nadrukowania. Biletów wydrukowano 11 920 sztuk.

Karton na którym drukowano 5 i 10 gr. oraz 1 i 4 zł, był sklejany z dwóch arkuszy białego czerpanego papieru. Każdy arkusz miał znak wodny w postaci herbów Polski i (lub) Litwy. Po sklejeniu herby uzupełniały się. znak zabezpieczający drukowany był na wierzchniej stronie spodniego arkusza. Przy sklejaniu arkuszy substancja klejowa częściowo rozpuszczała farbę znaku zabezpieczającego, przez co farba ta wnikała głębiej w strukturę papieru, stwarzając wrażenie znaku przenikającego.

 

awers banknotu fragment rewersu z podpisem faksymilowanym

 ilustracje i tekst skopiowano nieodpłatnie z Katalogu polskich pieniędzy papierowych od 1794
za zgodą autora Czesława Miłczaka


BACK - HOME