[Allegro.pl - a co Ty dziś sprzedałeś?]


Ponieważ każdy kolekcjoner określa stan zachowania banknotów subiektywnie, na podstawie własnych doświadczeń poniższy opis należy traktować jako teoretyczny, gdyż w praktyce określony stan zachowania z pewnością różnił się będzie od poniższych zasad.

W katalogu banknotów Polskich i z Polską związanych autorstwa J.Parchimowicza i T.Borkowskiego, opisano pięć stanów zachowania banknotów. Poniższą skalę przyjmuje się za SKALĘ POLSKĄ.

stan i nazwa

opis

I - stan bankowy Banknot nieposiadający żadnych śladów używania ani wad - inaczej stan menniczy.
II - stan piękny 80% - 90% stanu I, dopuszcza się lekkie zgięcie, minimalne załamanie rogu.
III - stan bardzo dobry 60% - 70% stanu I, banknot czysty, zachowujący sztywność, złożony jeden lub dwa razy
IV - stan dobry

50% stanu I, banknot zachowujący sztywność, lekko przybrudzony, dopuszczalne kilkukrotne załamanie

V - stan dostateczny

Około 40% stanu I, banknot posiadający ślady znajdowania się w obiegu, dopuszczalne minimalne ubytki rogów i marginesów

W przypadku katalogów zagranicznych stosowana jest inna skala opracowana przez IBNS (International Bank Note Society). W tej skali rozróżnia się aż 9 stanów zachowania banknotów, przez co trudno jest odpowiednio zakwalifikować dany banknot. Poniższa tabela opracowana została na podstawie strony: www.collectpapermoney.com

stan i nazwa

opis

1
UNCIRCULATED

"nieobiegowy"- banknot zachowany idealnie, nie będący w obiegu. Papier jest czysty i prosty, bez przebarwień, rogi ostre i kwadratowe, bez śladów zawijania i zgięć, oryginalny, naturalny blask.

2
ABOUT UNCIRCULATED

"prawie nieobiegowy"- banknot z minimalnymi śladami obiegu. Może mieć niewielkie ślady zgięć na rogach lub jedno słabe zgięcie w środku (ale nie oba jednocześnie). Papier czysty, bez przebarwień, z połyskiem.

3
EXTREMELY FINE

"wyjątkowo piękny" - banknot z niewielkimi śladami obiegu. Może mieć do 3 lekkich zgięć lub jedno mocne. Papier czysty, bez przebarwień, z połyskiem. Rogi z minimalnymi śladami zużycia. Minimalne ślady zabrudzeń na krawędziach.

4
VERY FINE

"bardzo piękny" - banknot z nieco większymi śladami obiegu. Może mieć kilka zgięć pionowo i poziomo. Papier minimalnie zabrudzony, bez rozerwań na rysunku (mogą być małe rozerwania na białym polu otaczającym rysunek), krawędzie nieco zniszczone.

5
FINE

"piękny" - banknot ze sporymi śladami od cyrkulacji, z wieloma zgięciami i załamaniami. Niewielkie ślady zabrudzenia papieru, więcej, ale niewielkie rozerwania krawędzi, bez centralnej dziurki spowodowanej zginaniem. Minimalny połysk. Mogą być dziurki od zszywacza, którym w wielu państwach spina się banknoty.

6
VERY GOOD

"bardzo dobry" - banknot, w którym mogą być zabrudzone i pozginane rogi, rozerwania mogą rozciągać się na rysunek, mogą wystąpić odbarwienia i zabrudzenia papieru, może być mała dziurka na środku (od zginania), ale nie może być ubytków papieru.

7
GOOD

"dobry" - banknot, na którym widać znaczne ślady zużycia od cyrkulacji. Występują zabrudzenia, wiele załamań, odbarwień, dziurki od zszywaczy i zginania, pogięte rogi, niewielkie ubytki papieru. Mogą występować napisy i rysunki (tzw., graffiti).

8
FAIR

"nie najgorszy" - banknot bardzo zniszczony, ze sporymi ubytkami papieru, zabrudzeniami, naddarciami.

9
POOR

"słaby"- banknot z bardzo dużymi zniszczeniami, częściowo nieczytelny, posklejany, z dużymi ubytkami papieru lub dziurami, rozerwaniami. Taki banknot zachowujemy jedynie jako ciekawostkę, gdy jest bardzo rzadki lub trudno dostępny.

HOME